
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na tlačovej konferencii konanej 25.2.2025 hodilo vinu za nedostatočné čerpanie v rámci opatrenia LEADER opäť na svojich predchodcov. Rovnako, ako pred rokom, aj dnes tvrdíme, že problém nízkeho čerpania je úplne inde a nie v tom, kto je pri moci.
Problémy s opatrením LEADER začali už v roku 2015. Reč je o finančných prostriedkoch z programového obdobia 2014 – 2022, ktoré začalo v roku 2015, kedy boli vo vedení ministerstva a PPA súčasné vládne strany. MAS boli vybrané v roku 2017, ale výzvy mohli vyhlasovať až v roku 2019. Až do konca roka 2021 bolo čerpanie na projekty schválené cez MAS na úrovni 0,0 % a celkovo v rámci opatrenia LEADER skončilo Slovensko spomedzi 27 krajín na úplnom chvoste.
Rovnako Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), ktorý pomenoval zásadné pochybenia štátnych inštitúcií pri čerpaní prostriedkov v rámci opatrenia LEADER, nerozlišoval to, kto bol v tom čase vo vedení ministerstva či PPA. Ide o zlyhania, za ktoré sú zodpovední všetci a základom pre ich nápravu je priznať si ich. LEADER bol od začiatku problematický, neodborne nastavený, neustále menený a komplikovaný.
Pomoc pri zlepšení čerpania ponúkajú MAS dlhodobo: „Považujeme za dôležité zdôrazniť, že Národná sieť MAS SR aj jednotlivé MAS upozorňovali na nedostatky všetky vedenia ministerstva aj PPA, bývalé aj súčasné. Pre nás bolo najzložitejšie to, že sa ľudia vo vedení často menili, a teda každému novému riaditeľovi sme museli problematiku MAS vysvetľovať odznova. Tak ako aj teraz, aj predtým bol problém s komunikáciou, informovanosťou a metodickým usmernením MAS. Žiadne vedenie doteraz potenciál MAS nepochopilo a nevyužilo. Ak
by áno, boli by kapacity MAS využívané aj v iných podporných programoch, ako napríklad v ČR.“ uviedol Štefan Škultéty, predseda Národnej siete MAS SR, ktorá združuje 78 MAS po celom Slovensku. Ako ďalej dodal, stále platí, že miestne akčné skupiny chcú v tejto veci pomôcť.
„Máme vo svojich radoch odborníkov, ktorí majú s týmto programom skúsenosti priamo z regiónov, ktorých sa to týka. Využite našu pomoc a flexibilnejšie reagujte na naše podnety, inak to skončí pre Slovensko ešte väčším fiaskom, ako dnes hrozí.“ vyzýva Miroslava Vargová, ktorá má s programom LEADER na Slovensku takmer 20 ročné skúsenosti a v sieti MAS pôsobí ako odborná konzultantka.
Napriek tomu, že v posledných mesiacoch skutočne došlo k určitým zjednodušeniam aj k zrýchleniu čerpania, stále je tu množstvo dlhodobo neriešených aj nových problémov, ktoré zlepšeniu čerpania v rámci opatrenia LEADER vôbec nepomáhajú. Napríklad naďalej neprimerane dlho trvá uzatváranie zmlúv, bez ktorých už žiadatelia nechcú ísť do realizácie projektov, pričom čas sa kráti.
Grafy – prílohy tlačovej správy:
1. Čerpanie financií z Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2022 v rámci opatrenia LEADER,
podopatrenia 19.2 (podpora projektov cez MAS) – zdroj dát: PPA, spracovanie: Národná sieť
MAS SR, 2025
2. Implementácia opatrenia LEADER v programoch rozvoja vidieka 2014 – 2022 ku koncu roka
2021 – Iwona Lisztwan, Directorate Generale for Agriculture and Rural Development,
22.2.2022